Switche przemysłowe

Bezpieczna sieć na wyciągnięcie ręk

Czy zastanawialiście się kiedyś, co stałoby się gdyby złośliwy sąsiad przeciął wasz kabel od Internetu? Jak szukać miejsca awarii oraz ile czasu trwałaby naprawa? Na to oraz wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Diagnostyka zapętlenia Loop DetectionJednym z rozwiązań jest zabezpieczenie się poprzez wykorzystanie skomplikowanych topologii sieciowych opartych na rozbudowanych funkcjonalnie switchach zarządzalnych. Jest to jednak rozwiązanie drogie. Dbając o kieszeń naszego potencjalnego klienta, wraz z firmą Advantech, chcielibyśmy zaproponować rozwiązanie dużo prostsze, a jednocześnie spełniając podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Kompromisem pomiędzy kosztem infrastruktury, a pewnością działania jest topologia pierścienia, w której to każda z jednostek pośredniczących w wymianie danych połączona jest z dwoma sąsiadami tworząc strukturę przypominającą okrąg. Dotychczasowym problemem był koszt tych pośredników – switchy zarządzalnych. Z pomocą w tym zadaniu przychodzą nam przełączniki z rodziny proview. Jest to seria idealna w przypadku, gdy nie zależy nam na rozbudowanych funkcjach, a na praktyczności rozwiązania. Rzeczą, która wyróżnia sprzęt Advantecha spośród switchy niezarządzalnych to funkcja Loop Detection oraz rozbudowane opcje diagnostyki. Pierwsza z nich umożliwia tworzenie sieci redundantnej – przełącznik wykrywa stworzoną pętlę połączeń, blokuje jedną z linii, określając ją jako zapasową, a w razie wystąpienia przerwy wznawia łączność przekierowując pakiety, tak aby dotarły do adresata. Natomiast wykorzystując informacje udostępniane przez switch, użytkownik jest w stanie zdiagnozować, w którym miejscu szukać awarii. Zastosowanie wyżej wymienionej technologii zapewnia ciągłość połączenia nawet w przypadku przytoczonego przecięcia kabla sieciowego, a czas naprawy nie jest tożsamy z czasem przestoju lub braku wymiany danych. Pytaniem, które może nasunąć się bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy mieli już styczność z podobnymi problemami, to czas rekonfiguracji, czyli „przywrócenia sieci do życia”. Producent nie określa go w sposób jednoznaczny, ale z naszych doświadczeń wynika, że jest on porównywalny, a nawet krótszy do czasu rekonfiguracji przy wykorzystaniu protokołu STP (Spanning Tree Protocol) i wynosi od kilku do kilkudziesięciu sekund w zależności od ilości urządzeń. Powyższy przykład zastosowania nie jest tożsamy z tworzeniem sieci pierścieniowych w switchach zarządzalnych, które przeznaczone są do rozwiązań bardziej rozbudowanych, ale stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla mniejszych odbiorców ze względu na swoją atrakcyjną cenę.

Diagnostyka zapętlenia Loop DetectionDo istotnych korzyści płynących z wykorzystania rodziny przełączników proview można zaliczyć także funkcje diagnostyczne. Producent chcąc wyjść naprzeciw wymaganiom rynku, gdzie coraz większy nacisk kładzie się na wizualizację stanu urządzeń, zaimplementował w tej serii specjalne rejestry gromadzące kluczowe dane. Odczytanie ich i odpowiednia analiza dostarcza użytkownikowi informacji na temat wykorzystania gniazda, ilość przesłanych/odebranych przez port pakietów, zużyciu energii, temperatury portu oraz wielu innych. Całą procedurę przeprowadzić można nie tylko bezpośrednio podpinając się do danego urządzenia, ale także zdalnie wykorzystując protokoły SNMP. W połączeniu z ogólniedostępnymi, bezpłatnymi programami administacyjnymi dają one możliwość przeskanowania sieci w poszukiwaniu wszystkich podpiętych urządzeń oraz wysłania zapytań o w/w funkcje do każdego przełącznika z osobna. Co najważniejsze – nie wymaga to żadnych umiejętności informatycznych – wystarczy podstawowa znajomość komputera i chwila zapoznania się z interfejsem programu. Oprócz wyżej wymienionego protokołu SNMP, producent postawił także na obsługę otwartego i ogólnieznanego Modbus/TCP. Takie rozwiązanie gwarantuje bezproblemową współprace z oprogramowaniem SCADA praktycznie wszystkich producentów. Należy zatem zauważyć, że dużą zaletą switchy proview , oprócz ceny, jest możliwość diagnozowania sieci na nich opartych.


Elmark Automatyka S.A.